19 Temmuz 2019 Cuma

Como Gölü Gezisi


Varenna - Bellagio feribotundan Como Gölü manzarası.

İtalya'daki üç büyük göl, ülkenin kuzeybatısında, Alp dağları ve Po Nehri vadisi arasında kalan Lombardiya (Lombardia) bölgesinde yer almaktadır. İlk sırada 370 km2 lik alanı ile Garda Gölü (Lago di Garda) var. Sonra sırası ile Maggiore Gölü (Lago Maggiore; 210 km2) ve Como Gölü (Lago di Como; 146 km2) geliyor. Bu göllerden en ünlüsü, Milano'ya yaklaşık 50 km uzaklıktaki Como. Göl adını, göl kıyılarındaki en büyük yerleşim yeri olan Como şehrinden almıştır.

Como Gölü kıyılarındaki nüfus yoğunluğu bakımından en önemli iki yerleşim yeri; (güneyden kuzeye doğru bakıldığında) ters Y harfi şeklindeki gölün iki ayak ucunda yer alan Como ve Lecco şehirleri. Bunların dışında tarihi geçmişleri Orta Çağ'a dayanan 144 köy/kasaba var. Gölün, çevresini su ile sarmaladığı bir de adası (Isola Comacina) var.

Buzulların oluşturduğu buz yalaklarının (sirk; buzulların aşındırması ile oluşan, önü açık çanak) zamanla erimesi sonucunda oluşmuş olan Como Gölü, günümüzde büyük oranda kuzeyden göle giren Adda Nehri tarafından beslenmektedir. Göle Colico kasabasından giren nehir Lecco kasabasından çıkarak yoluna devam etmekte ve (tam şu noktada) İtalya'nın en uzun nehri olan Po'ya karışmaktadır.


Como Gölü (Lago di Como / Lake Como).

Como Gölü'nün en turistik noktası Como şehri. Como Gölü gezisi yapanların büyük çoğunluğu buraya gidiyor. Buranın küçük çaplı bir şehir ve kalabalık olması benim Como Gölü gezisi için burayı tercih etmememe yeterli iki sebep oldu. 

Milano'dan trenle kısa ve keyifli bir yolculukla, Como Gölü kıyılarındaki pek çok yerleşim yerine ulaşmak ve gölü oradan görüp tanımak mümkün. Gezi yazılarını okumaktan keyif aldığım ve seyahatlerimde yazılarından çok yararlandığım Sezin Hekimoğlu'nun Como Gölü ile ilgili yazısı sayesinde müthiş güzel iki Como kasabasına gittim. 

Bu yazıda sizlere, Nisan 2019'daki Milano-Nice-Marsilya seyahatimin ilk durağı olan Milano'dan, 8 Nisan 2019 Pazartesi günü gittiğim Varenna ve Bellagio'yu anlatacağım. 

Como Gölü yazısı asıl şimdi başlıyor!


İki Como Gölü Güzeli; VARENNA ve BELLAGİO

Günlük Como Gölü gezi planım şöyleydi: Milano'dan trenle Varenna'ya gidecek, Varenna'da gezmeyi öğleden sonraya bırakıp hemen feribotla Bellagio'ya geçecek, önce Bellagio'da sonra da feribotla geri döneceğim Varenna'da gezecektim. Varenna'da göl kıyısında bir yerde akşam yemeği yedikten sonra trenle Milano'ya dönecektim. Böyle planlamıştım, sorunsuz yaşadım.

Como Gölü kıyısında gezilebilecek, konaklama yapılabilecek çok sayıda yerleşim yeri var. Göl üzerinden feribotla ve karadan trenle Como Gölü kıyısındaki yerleşim yerleri arasında ulaşım sağlanıyor. Gün içinde feribot ve/veya treni kullanarak, özellikle birbirine yakın yerleri görebilirsiniz. Olanak varsa bu güzel yerlerden birinde birkaç gün konaklamak ve göl kıyısında mümkün olduğunca fazla sayıda yerleşim yeri görmek en güzeli olur.


Como Gölü gezimin iki durağı Varenna ve Bellagio.

Tren biletlerini şuradaki Milano merkez tren istasyonundan (Milano Centrale) alabilirsiniz. Milano'ya dönüşünüz geç saatte olacak ise, genellikle kasabalardaki istasyonlarda akşam saatlerinde görevli olmadığı için trene biletsiz binmek zorunda kalabilirsiniz ve bu sizin için sorun oluşturabilir. Bu nedenle tren biletlerinizi Milano'dan gidiş-dönüş almanızı öneriyorum. Hatta benim gibi seyahatinizden aylar öncesinden internetten biletlerinizi indirimli fiyatla alabilirsiniz. İnternetten bilet alırsanız; biletinizi basılı olarak (ya da telefonunuzda) yanınızda bulundurun! 

Milano - Varenna tren yolculuğu yaklaşık 1 saat sürüyor. Yolculuğun son 20 dakikasında nefis göl manzaraları yolculuğa eşlik ediyor; sol taraftan bilet alırsanız manzaraları keyifle izleyebilirsiniz!

Milano - Varenna - Milano tren biletlerim.
Tren biletleri, seçtiğiniz hareket saatinden itibaren 6 saat boyunca geçerli!

Milano merkez tren istasyonundan İtalya'nın her yerine trenle ulaşmak mümkün. Yılda 120 milyon yolcuya hizmet veren bina 1931 yılında açılmış. İstasyonun hemen önündeki tramvay ve alt katındaki metro ile şehrin her yerine kolaylıkla ulaşım sağlanıyor. 


Milano merkez tren istasyonu (Milano Centrale).

Milano merkez tren istasyonu estetik bakımdan güzel bir bina.

Tren bileti almak için farklı seçenekler var!

İstasyon binasının tavanı.

İstasyon ülkenin kuzeyi ile diğer şehirleri arasında
önemli bir bağlantı noktası olunca, trenin biri geliyor, biri gidiyor.

Varenna'ya, Torino'dan Milano'ya gelen ve
daha kuzeye doğru devam eden 2558 no'lu trenle gittim.


VARENNA 

Keyifli bir yolculuktan sonra Varenna-Esino istasyonunda trenden indim. Hava müthiş güzeldi, tam bir bahar havası vardı. İstasyondan çıktıktan sonra kısa bir yürüyüşle Varenna'nın merkezindeki feribot iskelesine ulaşılıyor. Tabii çok güzel ve cazip görünen Como'yu seyretmeden, fotoğraf çekmeden yürümek mümkün değil.

Varenna-Esino tren istasyonundan çıktıktan sonra Via per Esino sokağı üzerinden (yol kenarındaki mavi yaya yolundan) yürüdüğünüzde sokağın uç noktasında Como Gölü görünüyor. Tren istasyonu ile bu uç nokta arasındaki kısmını kullandığım Via per Esino'nun tamamı çok kıvrımlı bir sokak! 

"Lago" İtalyancada "göl" demek; doğru yoldasınız!

Varenna'ya ulaşanların Como Gölü'nü gördükleri ilk nokta!

Varenna feribot iskelesi güzel bir bina olan Hotel Olivedo'nun karşısında.

Varrena'dan feribotla karşı kıyıdaki Menaggio ve Griante kasabalarına gidilebiliyor. En çok tercih edilen rota ise Varenna - Bellagio. Hepsi ayrı güzel yerleşim yerleri, seçim yapmak zor. Yolculuklar yaklaşık 15 dakika sürüyor.

Feribot ücreti (araçsız) tek yön için 4.60 €, gidiş-dönüş 9.20 €.

Feribot tarifesi ile ilgili bilgiler burada!

Feribot kalabalık olur, para benim değil mi, şöyle sakin bir göl turu olsun diyenler için başka seçenekler de var!

Como Gölü'ndeki farklı bot turları ve feribot seferleri için lütfen buraya!


Varenna - Bellagio yolculuğumdaki feribot Varenna iskelesinden
hareket etmek üzere (solda), Bellagi'dan Varenna'ya dönerken
bindiğim feribot yeni yolcularını bekliyor (sağda).
Feribot Bellagio'ya doğru yol alırken giderek uzaklaştığım Varenna (ortada).


Yukarıda bahsettiğim gibi ben Varenna'da trenden indikten sonra hızlıca feribot iskelesine gittim ve ilk feribot ile Bellagio'ya geçtim. Öğleden sonra Bellagio'dan Varenna'ya yine feribotla geri döndüm ve Varenna'yı gezdim, günü Varenna'da tamamladım. Yazının akışı bozulmasın diye Varenna ile devam etmek istiyorum.

Varenna'da gezilecek yerler haritası ve benim gezip gördüklerim.

Renkli kutuları andıran evleri ile Varenna.

Tarihi 11. yy.'a dayanan ve bir balıkçı köyü olarak bilinen Varenna, Milano'nun yaklaşık 60 km kuzeyinde yer alıyor. Como Gölü kıyılarındaki büyük yerleşim yerlerinden biri olan Lecco şehrine bağlı küçük bir belediye.


Varenna'nın ilgi çeken yerlerinin başında Largo Enzo Venini geliyor.


Varenna; kendine has renkli evleri, Orta Çağ'dan kalma daracık sokakları ile Avrupa'daki otantik kasabalardan biri. Varenna'ya günübirlik bir gezi yapmak yerine, burada konaklamak ve daha uzun süre bu güzel kasabanın tadını çıkarmak isterseniz yapılabilecek pek çok etkinlik var. Detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz!


Nefis evler!

Hastası olduğum kepenkli pencereler. Üstelik hepsi Como Gölü manzaralı!

Varenna'da iskeleden kasabanın meydanına doğru giderken, göl kıyısına paralel olarak yapılmış olan ve yürümesi çok keyifli bir yaya yolu kullanılıyor. Bu yol sayesinde insan kendini Como Gölü'ne oldukça yakın hissediyor.

İskeleden Varenna'nın merkezine yaya ulaşımını sağlayan yol.

Yaya yolunda yürürken zaman durup arkaya baktığınızda,
uzaktaki Alp Dağları'nı görebilirsiniz.

Burada bir fotoğraf çektirmek gerek!

Bir çam ağacının dalı yaya yoluna doğru yol almış. Sağ baştaki fotoğrafta dalın ağacın en alt kısmında olduğu, ağacın da epey büyük olduğu görülüyor. "Bu dal da olmayıversin!" deyip kesmemişler. Hem iyice eğilip kırılmadan yaşamına devam etsin, hem de yoldan geçenlere engel olmasın diye altına dayanak yapmışlar. Düşünce farkı, bir canlı türü olan ağaca saygı bu olsa gerek!


Boşa gezmem, gezerken bakar ve görürüm! 😎
Como Gölü - Varenna.

Zamanınız varsa ve yürüyüşünüze güveniyorsanız, kasabanın yukarı kısmına çıkarak, Vezio Kalesi'nden (Castello di Vezio) müthiş manzarayı izleyebilirsiniz. Ya da benim gibi kasaba sokaklarında keyifli bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.Varenna sokakları.

Varenna sokaklarında yürürken, her köşe başında karşıma ayrı bir sürpriz çıktı.

Renkli evlerin olduğu, göl kıyısındaki meydandaki lavanta dükkânı.

Şuraya da ayak izimi bırakayım!

Varenna'da gezilecek yerlerden biri küçük bir Katolik kilisesi olan Aziz George Kilisesi (Chiesa di San Giorgio). Aynı adlı meydana bakan cephesi ile dikkat çeken kilise 1313 yılında açılmış ve 700 yıldır ayakta. Lombard mimarisinin 14. yy.'dan kalma eşsiz bir örneği olarak kabul ediliyor. 
Chiesa di San Giorgio kilisesinin çan kulesi 1653 yılında tamamlanmış. 
Kilisenin zemin kaplaması siyah Varenna mermerinden yapılmış.Kilisedeki dîni içerikli freskler ve objeler ilgi çekiyor. Yüzlerce yıllık taş sütunlara dokunmak, sessizliğin ortasında dinlenmek çok güzeldi.

Piazza San Giorgio meydanındaki bir binanın duvarındaki
güneş saati ve 112 yıllık çeşme.

Piazza San Giorgio meydanı.

Şimdi Varenna feribot iskelesine geri dönelim, feribot bileti alıp yaklaşık 15 dakika süren göl yolculuğu ile Bellagio'ya gidelim. 

Feribot bileti (gidiş-dönüş, araçsız) 9.20 €.
Çok dikkatlice "Bellaacioo" demiş olmama rağmen, gişedeki görevli bana Menaggio bileti verdi. Sonra da bir çizik ve B harfi ile düzeltme yaptı!

Varenna - Bellagio feribot yolculuğunun daha uzun sürmesini isterdim.

Eski Bellagio fotoğrafları.

Bellagio'da gezilecek yerler haritası ve benim gezip gördüklerim.

Bellagio.

Bellagio'da feribottan iner inmez sırası ile Via Lungo Lario Manzoni caddesi, Piazza Giuseppe Mazzini meydanı ve Via Roma caddesini takip ederek, yaklaşık 15 dakikalık çok keyifli bir yürüyüşle, Como Gölü'nün (ben haritaya baktığımda aynen bunu görüyorum) bacak arası noktasına (Parchetto della Puntagittim. Buradan gölün kuzey kısmı ve uzaklardaki Alp Dağları'nın karlı zirveleri çok güzel görünüyor.


Bellagio feribot iskelesi.

Via Roma caddesinden Como Gölü manzarası.
Aylardan nisan, mevsim bahar, hava nefis, kuşlar cıvıl cıvıl...La punta; uç! Bellagio'nun Alp Dağları'na uzanan uç noktası.

Burada neler yapılabilir?
-Sadece an yaşanabilir, sessizce, yavaşça soluyarak.
-Manzara seyredilebilir, dakikalarca, saatlerce.
-Ristorante La Punta'da bir seyler yenilebilir, içilebilir.
-Kitap okunabilir.
-Şiir yazılabilir.
-Yanınızda uygun biri varsa ilanıaşk edilebilir.
-Kimseyle paylaşmadan yalnızlığın tadına varılır. ;-)

Seni bağırabilsem seni, Dipsiz kuyulara, 
Akan yıldıza, Bir kibrit çöpüne varana, 
Okyanusun en ıssız dalgasına düşmüş bir kibrit çöpüne...
(Hasretinden Prangalar Eskittim / Ahmed Arif)

Bir anım da burada(n) olsun!

Uç noktadan geriye döndüm ve Bellagio'nun sokaklarında gezmeye başladım. Bir sokaktan yukarı çıktım, diğerinden aşağıya indim. Her sokak başka güzel, her sokakta farklı sürprizler var. 


Bellagio sokakları.

Bellagio sokaklarına ayrı bir güzellik katan dükkânlar.

Kadeh altlıklarına dikkat!

Baştan çıkarıcı detaylar!

Bellagio'ya da imzamı attım!

Piazza della Chiesa meydanındaki San Giacomo (Basilica di San Giacomo), Bellagio'da bulunan bir Katolik kilisesi. Romanesk ve Lombard(iya) mimarisi karışımı yapı 1075-1125 yılları arasında inşa edilmiş. Çan kulesi ve içindeki devasa sütunlar (yukarıda bahsettiğim) Varenna'daki Chiesa di San Giorgio kilisesini andırıyor. 

San Giacomo Kilisesi (Basilica di San Giacomo).  

Piazza della Chiesa meydanından bakıldığında kilise böyle görünüyor.

Kilisenin içinde çok güzel tavan freskleri var.

San Giacomo Kilisesi'nin içinden...

Kilisenin olduğu küçük meydan (Piazza della Chiesa) Bellagio sokaklarındaki gezinize kısa bir mola vermek için uygun bir yer. Meydandaki bir sütunun üstünde duran heykelin kaidesinde sadece "A. D. MDCCCXCVII" yazıyor. "A.D." "efendimizin yılında" anlamına gelen Latince kavram olan Anno Domini'nin kısaltması. Romen rakamları ile MDCCCXCVII ise 1897 yılını gösteriyor. Kısaca, günümüzden 122 yıl önce 1897'de yapılmış bir anıt.Bellagio'nun göl kıyısındaki aşağı kısmında kısa bir tünel görünümünde, kemerlerden oluşan tavanı ile bir geçit var. Piazza Giuseppe Mazzini meydanındaki bu geçidin altında alış veriş yapılabilecek dükkânlar var. 

İnternette yazı ile ilgili araştırma yaparken, Piazza Giuseppe Mazzini meydanındaki kemerli geçidin 1800'lü yıllara ait bir fotoğrafını buldum.

Bellagio'dan ayrılmadan önce iskelede dondurma molası.

Feribotla Bellagio'dan Varenna'ya dönerken,
Bellagio'nun uç kısmı olan Parchetto della Punta böyle görülüyordu.


GÜNÜN FİNALİ VARENNA'DA!

Milano'ya dönmeden önce Varenna'da, Como Gölü'nün kıyısındaki Varenna Kafe'de (Varenna Caffè Bistrotgüzel bir akşam yemeği ile günü tamamladım. Tren ve feribot yolculukları, mis gibi bahar havası ve iki güzel Como Gölü kasabası ile yaşamının geride kalanındaki en güzel günlerden birini yaşamıştım. Bunu güzel bir yemekle taçlandırmak gerekirdi ve yeterince acıkmıştım.

Como Gölü kıyısındaki Varenna Caffè Bistrot tam olarak Contrada Scoscesa 13 adresinde. İç dekorasyonu güzel, önündeki masalarda oturmak keyifli.
Bira (4.5), Piatto Caldo (lazanya) 9.0, bir İtalyan klasiği olan bruschetta (sarımsaklı ve domatesli ekmek) 7.0; toplam 20.5 €.
Menabrea tarihi 1846'ya dayanan, İtalyanın en eski bira markası olarak biliniyor. Benim içtiğim "ambrata" (amber) olanı. Bronz renginde ve
orta derecede acılıkta olan Menabrea Ambrata, Como Gölü'ne inmekte
olan akşamı seyrederken nasıl keyif veriyordu anlatamam!
Como Gölü ile ilgili yazımı nefis bir video ile bitiriyorum! 
Çok güzel enstrümantal müzikler eşliğinde, 
21 dakikalık Como Gölü videosu burada!
Roma Gezi Yazısı 


Floransa Gezi Yazısı Sümer Özvatan
Temmuz 2019

2 yorum:

  1. Üç yıl önce bizde buralara gitmiştik ama seninki daha farklı olmuş, iyi gezmeler....

    YanıtlayınSil
  2. İlginize teşekkür ederim. Farklı olmak iyidir. :-)

    YanıtlayınSil